Grudzień 13 2018 17:44:49
image Nawigacja image
image Aktualnie online image
· Gości online: 2

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 1
· Najnowszy użytkownik: admin
image Kontakt image


Ochotnicza Straż Pożarna w Gorawinie


78-124 Gorawino 10a

WWW:
www.ospgorawino.org
straz.gorawino@gmail.com

NIP: 6711714932
REGON: 320029875
KRS: 0000227425

Pomorski Bank Spółdzielczy w Świdwinie

Numer konta:
77 8581 1043 0605 5332 2000 0001
image Historia image

Powróćmy do początków i części historii o tym jak powstała w Gorawinie i funkcjonowała Ochotnicza Straż Pożarna. 

    Jak podają stare historyczne źródła, Gervin(nazwa miejscowości od 1618 roku) to większa wioska kościelna na południowym zachodzie obwodu przy drodze z Kołobrzegu do Rzesznikowa, do ulicy Reichstrasse 2. W Niemczech pierwsze ochotnicze straże pożarne powstały już w połowie XIX wieku. Ustawy i przepisy administracyjne wprowadzały  powszechną i zorganizowaną pomoc na wypadek pożaru. Obowiązek pomocy regulowały przepisy policyjne. Pożarnictwo w dużych miastach było zorganizowane dobrze. Większe miasta posiadały zawodowe straże pożarne, utrzymywane przez gminy. W małych miasteczkach i większych wsiach działały ochotnicze bądź przymusowe straże pożarne. W ramach obowiązku walki z ogniem gminy zobowiązane były do utrzymywania sikawek i innego rodzaju sprzętu. 
     

W dawnym Gervin już w drugiej połowie XIX wieku powstała jednostka straży pożarnej, nazywana wówczas dobrowolną, zamiast jak obecnie - ochotniczą. Jednak nie miała ona na tyle dobrego sprzętu, aby być pomocna przy gaszeniu dużych pożarów.


 Jej siedzibą był budynek leżący przy tzw. „placu trójkątnym” (obecny sklep p. Jakubowskich), w centrum miejscowości, obok kościoła. Posiadała ona jako pierwsza w okręgu przenośną pompę silnikową, która była przewożona  na sześcioosobowym samochodzie.

 

Pojazd ten zakupiła  gmina od dzierżawcy majątkowego (Schimmelpfenniga), z majątku w Drozdowie. Nauka i ćwiczenia odbywały się przed budynkiem straży pożarnej, na „placu trójkątnym”, najczęściej w niedzielne poranki.
Ciekawostką może być fakt, iż w budynku tym mieścił się również areszt (małe pomieszczenie po lewej stronie) dla włóczęgów i pijaków. W pomieszczeniu aresztu okienko było zabezpieczone solidnym prętem stalowym, co zresztą widoczne jest do dnia dzisiejszego.
            Również po II wojnie światowej, powstała jednostka ochotniczej  straży pożarnej w Gorawinie, która nadal prężnie działa. Remiza strażacka dalej mieściła się w tym samym budynku (obecnie sklep spożywczy). Przez wiele lat straż organizował i dowodził nią mieszkaniec pobliskiego Drozdówka p. Ziółkowski.

                                                  Źródło: www.gorawino.net - kliknij tutaj


Jedną z ważniejszych dat w historii gorawińskiej straży pożarnej był dzień 17 maja 1983 roku kiedy to Naczelnik Gminy Rymań inż. Stanisław Żuchowicz decyzją nr. 5 zarządził wpisanie do rejestru terenowych i zakładowych straży pożarnych pod nr. 5 Zakładowej Straży Pożarnej przy PGR Gorawino - pomimo tego straż pożarna w Gorawinie nadal występowała jako OSP.

Jeszcze w tym samym roku, a dokładnie 2 listopada OSP w Gorawinie wzbogaciła się o wóz strażacki marki Żuk. W dniu 18 stycznia 1984 roku dokonano wyboru pierwszego zarządu jednostki, w której skład weszli:

Prezes - Franciszek Grzesik

Naczelnik - Marek Hadam

Wiceprezes - Witold Karkosik

Sekretarz - Stanisław Ciechanowicz

Pierwszy Prezes OSP Gorawino - Franciszek Grzesik

 

Dnia 17 stycznia 1985 roku w zarządzie OSP nastąpiły zmiany. Prezesem został Witold Karkosik, Naczelnikiem Bronisław Jasina natomiast Sekretarzem Stanisław Ciechanowicz. 19 czerwca tego samego roku dokonano uroczystego otwarcia remizy strażackiej, która powstała poprzez zaadaptowanie starego warsztatu samochodowego. Otwarcia dokonał z-ca komendanta wojewódzkiego pułkownik Purzyński. Remiza ta do dnia dzisiejszego jest siedzibą naszej OSP.

W przeszłości przy OSP Gorawino funkcjonowała również orkiestra, o której więcej informacji postaramy się udzielić w przyszłości.

 

W 2007 roku jednostka obchodziła 50 lecie powstania, o którym więcej można przeczytać (tutaj - kliknij)

 

image Polecamy image
Tekst alternatywny

Tekst alternatywny

Tekst alternatywny

image e-Kronika image

Tekst alternatywny

image Statystyka image

Pożary-14
Miejscowe zagrożenia-4
Inne zdarzenia-3
Alarmy fałszywe-1

Ogółem-22


Ostatni wyjazd:
02-12-2018


Rok 2017 ogółem - 9
Rok 2016 ogółem - 15
Rok 2015 ogółem - 12
Rok 2014 ogółem - 7
Rok 2013 ogółem - 10
Rok 2012 ogółem - 8

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2018 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Darkscape by Digital | PhpFusionBox.com